تبلیغات
آرامشی در راستی - آنچه در مورد سلامت مو باید بدانیم؟!

* عادت های غلط و موثر بر آسیب مو!

 

فر کردن، های لایت، کشیدن و صاف کردن و....روشهایی است که برای زیباتر کردن خود به کار می گیریم و نتیجه ای جز آسیب رساندن به مو ندارد. در واقع آنچه برای زیباتر کردن و پیروی از مد و حفظ پاکیزگی مو انجام می دهیم، تاثیر مستقیم بر سلامت آن دارد.
آناتومی مو
مو در واقع شبیه الیاف است تا پشم . هر تار مویی سه لایه دارد. لایه داخلی که از ماده مدولا ساخته شده ، لایه ای که مدولا را پوشش می دهد و کوتیکول که خارجی ترین لایه است. هر تار مویی حدود 1.4 اینچ در هر ماه رشد می کند و تا 6 سال دوام دارد و بعد از آن از چرخه طبیعی رویش خارج شده و می افتد و مویی نو جایگزین آن می شود. موی ضخیم از فولیکول های درشت تر نشات می گیرد و موی نازک از فولیکول های ظریف تر. زمانی که فولیکول تحلیل می رود یا غیر فعال می شود، موی جدید رشد نخواهد کرد. چرخه عمر مو بستگی به عوامل بسیاری دارد که یکی از آنها سبک و مدل مو است. هرچه قدر بیشتر به مو، مدل و حالت بدهید، مو از رشد طبیعی خود دورتر می شود. البته باید گفت که عوامل ژنتیکی نیز در این بین موثر است. هر چه قدر مو را تحت فشار مدل ها و رنگ هایی مختلف در آورید ، فولیکول مو بیشتر آسیب می بیند و باعث خشکی، از دست رفتن درخشش و عدم رشد آن می شود.
عادت های غلط و آسیب رسان به مو
اغلب روش هایی که برای زیباتر کردن مو و حتی پیروی از مد به کار می رود نتیجه ای جز آسیب جدی به مو ندارد. از جمله عادت های غلط به منظور زیباکردن مو و چهره عبارتند از :
(1    
روشن کردن رنگ مو یا کم کردن رنگ مو: استفاده از این روش باعث نفوذ مواد شیمیایی به کوتیکول مو و از بین رفتن رنگ طبیعی آن می شود. که نهایتا باعث تغییر ساختار مو  و آسیب پذیری آن می شود. با این کار مو ضعیف می شود. اگر بعد از این کار ، مو را سشوار هم بزنید و به آن حالت بدهید ، اسیب وارده جدی تر و عمیق تر خواهد بود و باعث خرد شدن و ریزش مو می شود.
(2   
فر شش ماهه: مواد شیمیایی که برای صاف کردن و یا مجعد کردن مو استفاده می شود، باعث شکسته شدن زنجیره و اتصال لایه داخلی مو شده تا به این ترتیب مو حالت دلخواه را به خود بگیرد. این کار نیز مانند روش قبل باعث تضعیف رشته های مو  می شود و نتیجه ای جز کدر شدن و ریزش آن ندارد.
(3    
های لایت و رنگ کردن: این روش ها مثل روش کم رنگ کردن مو چندان آسیب رسان نیست ، اما بدون تاثیر منفی نیز نمی باشد. به خصوص اگر به طور متوالی بخواهید رنگ  بزنید تا موی سفید یا ریشه های سفید را پنهان کنید.
(4    
سشوار زدن: حرارت باعث تغییر موقت ترکیب هیدروژن می شود (این ترکیب باعث حفظ ساختار رشته ای مو می شود.)در طول زمان این تغییرات موقت باعث آسیب جدی به مو می شود.
(5    
بافتن مو یا بستن مو به صورت دم اسبی: این دو روش باعث شکستن تار مو می شود ، به خصوص اگر این روش بستن به صورت محکم نیز انجام شود. اگر در حالتی که هنوز موها خیس است ، به این دو حالت مو را ببندید ، بدلیل شکنندگی بیشتر در این حالت اسیب وارده جدی تر است.
(6    
برس زدن بیش از اندازه به مو: این کار باعث ریزش و شکستگی مو می شود. برس زدن کم هم باعث گره خوردن و گوریدگی آن می شود . در واقع باید حد اعتدال را در این مورد رعایت کرد.
(7    
شامپو زدن بیش از اندازه به مو: هدف از شست و شوی مو و سر ، پاک کردن چربی و آلودگی است. اما افراط در این کار باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی مو و خشک شدن آن می شود. سعی کنید توالی متعادلی برای شست و شوی موها داشته باشید. اگر در اثر شست و شو موها خشک به نظر رسید بدانید که در این کار زیاده روی کرده اید.
8    
)صاف کردن و کشیدن مو یا موج دادن به آنweave : این دو روش درست مثل بستن مو به حالت بافته و دم اسبی آسیب رسان است و با گذشت زمان باعث شکنندگی و خرد شدن مو می شود.
برای ترمیم آسیب های وارده می توانید یکی از دو روش را انتخاب کنید.
(1   
کوتاه کردن موهای آسیب دیده
(2   
ترک عادت ها و روش های قبل تا زمانی که مو حالت طبیعی خود را بازیابد.

 

منبع:سلامت نیوز(مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران)