تبلیغات
آرامشی در راستی - خبر نیوز!

*((حبه انگور)) پایانی بر سكته‌های قلبی!


باتولد ))حبه انگور((  قصه شنگول و منگول در موسسه شبیه‌سازی رویان كامل شد تا امروز پژوهشگران ایرانی بتوانند از شیر «حبه انگور» تازه‌ترین مهمان مزرعه حیوانات تراریخته و شبیه سازی شده این پژوهشگاه داروی ضدسكته را تولید كنند. این اتفاق می‌تواند پایانی باشد برمرگ‌های آنی كه هرلحظه بشر امروزی را تهدید می‌كند.

در اوایل دهه 80 که رویان با جدیت تحقیقات سلولی و مولکولی را کنار تحقیقات ناباروری وسعت بخشید دو پروژه سلول‌های بنیادی و شبیه سازی به صورت همزمان در این پژوهشگاه به عنوان اولویت دنبال شده است. در شبیه سازی آنها به دنبال این هدف بودند كه بتوانند با این فناوری به تولید سلول‌های بنیادی کمک كنند که همسان با بافت های مورد نیاز باشد. این هدف‌گذاری آنها در شاخه شبیه سازی درمانی قرار می‌گیرد. برای این کار باید از شبیه سازی تولید مثل آغاز می کردند. تولد «رویانا» آنها را به تحقق رویاهایشان نزدیك كرد و محققان رویان توانستند به عرصه فناوری شبیه‌سازی وارد شوند و همین امر ادامه شبیه‌سازی درمانی را منتفی کرد. بنابراین همان زمان تصمیم گرفته شد که از این نوع فناوری در حوزه تولید حیوانات تراریخته (ترنس ژن ) استفاده شود. در این زمینه تولید این حیوانات با این هدف شکل گرفته که پروتئین دارویی در داخل شیر این نوع حیوانات استفاده شود. بنابریان پس از تخلیص شیر این حیوانات، فرآورده دارویی مورد نیاز آنها بدست آید. قصه ادامه داشت و پازل‌ها با تولد شنگول و منگول بیشتر در دی ماه سال 88 حل می‌شد.
((حبه انگور)) تازه‌ترین مهمان مزرعه حیوانات تراریخته و شبیه‌سازی شده پژوهشگاه رویان است كه در پی تولد «شنگول» و «منگول))بزهای تراریخته حاوی ژن فاكتور 9 انعقادی- روز جمعه سوم اردیبهشت ماه امسال همراه با یك بزغاله تراریخته دیگر در پایگاه تحقیقاتی اصفهان پژوهشگاه رویان متولد شد. خبر تولد حبه انگور برای نخستین بار توسط گورابی، رئیس پژوهشکده رویان در اولین سخنرانی عمومی یازدهمین کنگره ژنتیک ایران اعلام شد. البته بزغاله همراه «حبه انگور» به علت نارسایی گوارشی پس از هفت روز تلف شد، اما این بزغاله در سلامت كامل به سر می‌برد و آزمایش‌های ژنتیكی كه طی این مدت انجام شده، صحت تراریختگی آن و بزغاله تلف شده را تایید كرده است. شاهرودی، معاون پژوهشی پژوهشگاه «رویان» جهاد دانشگاهی به ایسنا می‌گویند: این بزغاله تراریخته حاوی ژن ((تی پی ای)) انسانی است. «تی پی ای» در واقع نوعی فاکتور نوترکیب است که در سکته‌های مغزی و قلبی به منظور از بین بردن لخته‌های ‌خونی و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از سكته به كار می‌رود. با توجه به آمار بالای سکته های قلبی ناشی از ایجاد لخته‌های خون در کشور، تولید پروتئین tPA که توان بالایی در حذف سریع لخته های خون دارد، با استفاده از فناوری جانوران تراریخته، از اولویت‌های تحقیقاتی پژوهشکده رویان بوده است. برای نیل به این هدف بزرگ، محققان طی تحقیقات دامنه دار خود در عرصه شبیه‌سازی توانستند، ضمن تولید انواع دام‌های شبیه‌سازی شده (رویانا، حنا، تامینا، بنیانا و...) گونه بز را به عنوان بهترین گونه برای تولید دام تراریخته انتخاب کنند. شاهرودی استفاده از حیوانات تراریخته در تولید tPA را یک روش ایمن با بازدهی بالا و قیمت كمتر می‌داند. پروتئین نوترکیب tPA و چند گونه دیگر آن از پروتئین های مهمی هستند که در درمان سکته های قلبی و مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها که در حال حاضر از طریق کشت سلولی تولید می‌شوند در سبد دارویی کشورهایی از جمله آمریکا با مبلغی در حدود 1500 دلار برای هر آمپول موجود هستند.محققان این پروژه با ابراز امیدواری نسبت به این که که تولد این حیوان راهگشای تولید انبوه این دارو جهت ورود آن به سبد دارویی کشورمان شود، اعلام می‌كنند: برای رسیدن به این مقصود باید تعداد قابل توجهی از این گونه بزهای تراریخته تولید شوند که پس از بلوغ و ورود به دوره شیرواری بتوان از شیر این دام‌ها برای استحصال این پروتئین ارزشمند اقدام شود. براساس آنچه شاهرودی می‌گوید تولد حبه انگور مساوی تولید فاکتور تی پی‌ای در كشور شروع شده است. شاهرودی همچنین امیدوار است كه بعد از گذشت یک سال از تولد این بز که قطعا شیر بدست آمده از آن حاوی پروتئین مورد نظر خواهد بود وارد مرحله شیردهی شود. براساس آنچه او می‌گوید:تعداد کشورهای دست‌یافته به این ژن جدید معدود است که خوشبختانه پژوهشگاه رویان با بهره‌جویی از نوابغ پزشکی ایران موفق به دستیابی به این علم جدید و به روز جهانی شده است. باید توجه كنیم كه تاکنون در دنیا یک دارو حاصل از شیر حیوانات تراریخته وارد بازار دارویی شده و داروی دوم نیز در فاز سوم کارآزمایی بالینی است، امید می‌رود که کشور ما نیز به زودی به این مجموعه بپیوندد. نخستین راهبرد تولید داروهایی که از پروتئین نوترکیب انسانی ساخته می‌شوند، استفاده از باکتری‌های تراریخته بوده است که به علت ناهمخوانی بعضی از این پروتئین‌ها با سیستم انسانی هم اکنون از راهبرد دوم یعنی تولید این پروتئین‌ها از طریق کشت سلول‌های تراریخته استفاده می‌شود.
اما تولید میزان زیادی از این پروتئین‌ها مستلزم انکوباتورهای بزرگ کشت سلولی، تجهیزات و صرف هزینه‌های بالاست، بنابراین تولید حیوانات تراریخته از طریق شبیه‌سازی افق جدیدی در تولید داروهای نوترکیب از شیر پستانداران فراروی محققان گشوده است که این روش امروزه به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تولید انبوه بسیاری از مواد بیولوژیک انسانی با کمترین هزینه ممکن برگزیده شده است.

 

        منبع:سلامت نیوز(مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران)*موفقیت محققان کشور در تولید کارت نگهداری خون و DNA برای تعیین هویت!


محققان کشور در یک پروژه تحقیقاتی کارتهای ویژه ای برای نگهداری و تخلیص نمونه های خون و DNA به منظور تشخیص هویت و بررسی ژنوم نمونه های بیولوژیک تولید کردند که در دمای معمولی اتاق قابل بایگانی است.

زهره مقصودیان از مدیران شرکت زیست فناوری کوثر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیتهای این شرکت در حوزه زیست فناوری از تولید کارتهای نگهداری خون و DNA خبر داد و گفت: این کارتها برای تشخیص، تخلیص، انتقال و نگهداری نمونه های خون و DNA  نمونه های بیولوژیک گیاهی و جانوری برای مدت زمان طولانی در دمای معمولی اتاق تولید شد.
وی با اشاره جزئیات این کارتها توضیح داد: این کارتها دارای دایره هایی هستند که فرد یا افراد یک خانواده ابتدا با درج اطلاعات صاحب خون یا DNA در محل مربوط نمونه های خود را بر روی این دایره ها قرار می دهند. پس از قرار دادن نمونه ها در محل مناسب اتاق به مدت 12 ساعت خشک می شود. نمونه های خون و DNA نیز به صورت جداگانه در دمای اتاق قابل بایگانی هستند.  
 
مقصودیان با تاکید بر اینکه این کارتها، نمونه ها را در مدت زمان بیش از 20 سال نگهداری می کند اظهار داشت: این کارتها به گونه ای طراحی شده است که فرد می تواند نمونه ها را شخصا بر روی کارتها قرار دهد و در زمان مورد نظر از آنها استفاده کند.
این محقق به نحوه استفاده از نمونه ها اشاره کرد و ادامه داد: برای استفاده از نمونه های خونی و DNA لازم است ابتدا با استفاده از روشهای خاص شسته و پس از آن آزمایشهای لازم بر روی آن انجام می شود.
 
وی همچنین از تولید "بافری" (مایع شستشو دهنده) به نام DNA Blue برای تشخیص DNA بر روی قطعات کارت خبر داد و خاطر نشان کرد: از آنجا که DNA ماده سفید رنگ است از این رو اضافه کردن این بافر به نمونه DNA باعث می شود که نقاطی که DNA قرار دارد آبی رنگ شود. به این ترتیب تشخیص نمونه های این ماده وراثتی به سادگی امکان پذیر می شود.
 
مقصودیان پایداری طولانی مدت نمونه ها در دمای معمولی اتاق بدون نیاز به فریزر، نگهداری و ارسال نمونه ها بدون هیچگونه آلودگی با شرایط ارزان و ساده همانند نامه پستی و تخلیص سریع DNA از نمونه خون را از مزایای این کارتها ذکر کرد و افزود: از کارتهای نگهداری خون و DNA علاوه بر استفاده از آنها در بررسیهای ژنوم نمونه های گیاهی و جانوری در بحث های سلامت و بیماری، برای تشخیص هویت و بررسی ژنوم نمونه های انسانی، جانوری و گیاهی نیز استفاده می شود.
 
وی با بیان اینکه این کارتها در بیمارستانهای طبی کودکان و آزمایشگاههای ژنتیکی کاربرد دارد یادآور شد: در حال حاضر مذاکراتی با مسئولان نظامی کشور برای کاربردی کردن این کارتها برای احراز هویت سربازان در حال انجام است. علا بر این مسئولان قوه قضاییه نیز برای کاربردی کردن این کارتها در زمینه احراز هویت استقبال کردند.
 
وی ابراز امیدواری کرد که با فرهنگ سازی در آینده نزدیک هر ایرانی دارای یک شناسنامه ژنتیکی داشته باشد.

 

منبع:سلامت نیوز(مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران)

*ساخت نمونه الکترونیکی مغز انسان با تراشه های تلفنهای هوشمند!
دانشمندی در تایوان در تلاش است با استفاده از ایجاد شبکه ای هوشمند از تراشه های تلفنهای هوشمند ساختاری ابداع کند که از مهارتها و توانایی های مشابه مغز طبیعی برخوردار است.

اگر دارای یک تلفن همراه هوشمند هستید پس حتما بخشی از مغز "استیو فربر" را همیشه به همراه دارید، دانشمندی که در تلاش است مغز سیلیکونی یک بیلیون نرونی را با استفاده از میکروتراشه های موجود در تلفنهای هوشمند در تایوان تولید کند. مهندسان رایانه از گذشته در تلاش بودند توان بالای مغزهای بیولوژیکی را شبیه سازی کنند اما در بهترین حالت تنها موفق به شبیه سازی آن در ابررایانه ها شده اند.

فربر دانشمند علوم رایانه ای در دانشگاه منچستر می گوید در صورتی که بخواهیم از رایانه ها به عنوان بخشی بسیار کوچک از مغز استفاده کنیم باید از ابزار در دسترس، موثر و کم مصرف استفاده کنیم. برخی از دانشمندان باور دارند فربر با شیوه ای که برای شبیه سازی یک مغز بیولوژیکی در پیش گرفته قادر به ساختن و کپی کردن تمامی ویژگی های یک نرون واقعی را نخواهد داشت.

با این حال حتی همین اندازه از شبیه سازی نیز برای فربر که قصد دارد در اولین فرصت ممکن رایانه مغز مانند خود را از جهان اطرافش مطلع سازد کافی خواهد بود. اولین هدف فربر آموزش حرکت دادن یک بازوی روباتیک به این مغز الکترونیکی است. به گفته فربر روباتها محیطی طبیعی و حساس را برای آزمایش بر روی رایانه های شبیه به مغز فراهم می آورند.

رایانه یا مغز فربر بر اساس پردازشگری که وی در سال 1987 ابداع شده بود ساخته شده است. با وجود اینکه این تراشه با هدف پشتیبانی از رایانه های تخریب شده ابداع شده بود به سرعت به یکی از پردازشگرهای پر مصرف در تلفنهای هوشمند و کتاب خوانهای الکترونیک تبدیل شد.

اما یاد دادن رفتارهایی مشابه مغز به رایانه فرایندی بسیار سخت است، نورونها و مدارهای رایانه ای با کمک سیگنالهای الکترونیکی ارتباط برقرار می کنند اما کابلهای حامل این سیگنالها در محیط بیولوژیکی مشابه ثابتی در تجهیزات الکترونیکی ندارند. اهمیت یک اتصال نورونی ویژه یا سیناپس، همزمان با اینکه شبکه می آموزد تاثیر سیگنالهای مختلف دریافتی اش را متعادل سازی کند، تغییر می کند و این توازن سیناپسی باید در مغزهای سیلیکونی نیز به وجود آید.

تراشه های در دست ساخت فربر از 20 هسته پردازشگر ARM برخوردارند که هر یک از آنها هزار نورون را شبیه سازی می کنند. با قرار دادن 20 هزار نورون بر روی هر تراشه برای دست یافتن به یک بیلیون نورون به 50 هزار تراشه نیاز خواهد بود.

تراشه حافظه ای در کنار هر یک از پردازشگرها تغییرات توازن سیناپسی را به عنوان اعداد ساده ای که میزان اهمیت اتصالات داده شده را در هر لحظه نشان می دهند به ثبت می رسانند. به گفته فربر در ابتدا این فرایند به واسطه یک رایانه خانگی نظارت خواهد شد اما با بزرگتر شدن و هوشمند تر شدن دستگاه تنها رایانه ای که توانایی نظارت و انجام چنین فرایندی را خواهد داشت خود دستگاه خواهد بود.

توانایی دیگری که مغز سیلیکونی فاربر باید بیاموزد، یافتن مهارت برای هماهنگ شدن با جرقه های ولتاژی است، پدیده ای که ارسال سیگنالها به وجود می آید. در لحظه یک رایانه برای هماهنگ شدن با سرعتی که یک نرون در آن سیگنال را آزاد می کند مشکلی ندارد اما نرونها در گروه های بسیار بزرگتر و هماهنگ تری از هوش سیلیکونی فعالیت می کنند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، در حالی که دانشمندان در تایوان در انتظار دریافت تراشه ها برای ساخت مغز سیلیکونی به سر می برند، نمونه ای از این مغز را با 50 نورون ساخته و توانستند به آن یاد دهند تا کنترل برنامه ای رایانه ای را به عهده بگیرد. موفقیتی که نشان می دهد تلاش چهار ساله آنها برای طراحی و ساخت چنین سیستمی بیهوده از بین نرفته است.

 

                   منبع:سلامت نیوز(مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران)