تبلیغات
آرامشی در راستی - در درون بدن چه می گذرد؟!

آیا می دانید که چرا خمیازه می کشید؟

 

وقتی گاز کربنیک بدن شما زیاد شود,بی اختیار خمیازه می کشید.یعنی دهانتان را باز می کنید و بعد نفس خود را بیرون می دهید.در نتیجه مقداری از گاز کربنیک از بدن خارج می شود.

این کار بی اختیار انجام می شود,زیرا در مغز ما مرکزی است که نفس کشیدنمان را تنظیم می کند.آگر مقدار زیادی گاز کربنیک در بدن ما باشد,این مرکز فعال می شود و ما بی آنکه بخواهیم,نفس عمیقی کشیده و گازکربنیک را هم بیرون می دهیم.

شاید دیده باشید که وقتی کسی خمیازه می کشد,ما هم خمیازه می کشیم.علت این خمیازه,زیاد بودن گاز کربنیک نیست بلکه نگاه کردن و شنیدن صدای خمیازه,روی مغز ما اثر می گذارد و باعث خمیازه می شود.

 

 

 سکسکه!

سکسکه عبارت است از انقباضات ناخودآگاه و مکرر عضله دیافراگم.سکسکه یک علامت است و نه یک بیماری. در ایجاد سکسکه,دیافراگم(عضله بزرگ و نازکی که قفسه ی سینه را از شکم جدا می سازد)و عصب فرنیک (عصبی که دیافراگم را به مغز وصل می کند)نقش دارند.

تقریبا همه ممکن است دچار سکسکه شوند,حتی جنینی که در رحم مادر است.

تحریک اعصابی که عضلات تنفس,خصوصا دیافراگم,را تحریک می کنند,علت سکسکه می باشد.علت سکسکه ی کوتاه مدت ,معمولا ناشناخته است.در صورتی که سکسکه,طولانی مدت باشد یا به طور مکرر رخ دهد,امکان دارد به علت خوردن خوردن یا آشامیدن غذا یا نوشیدنی داغ,بیماری های پرده جنب(پرده ی نازکی که روی ریه ها را می پوشاند),ذات الریه,اورمی(جمع شدن مواد زاید سمی در اثر نارسایی کلیه),اختلالات مری,معده و لوزالمده و... باشد.

در صورتی که سکسکه,کوتاه مدت باشد با روش هایی از قبیل نوشیدن یک لیوان آب به سرعت,قورت دادن نان خشک یا یخ خرد شده,خوردن یک قاشق شکر خشک و... می توان آن را مهار کرد.

اما در صورت بروز سکسکه طولانی مدت,حتما به پزشک راجعه کنید و تحت بررسی قرار گیرید.

 

صفرا چیست؟

در سمت راست و پایین کبد,کیسه ای کوچک محتوی مایعی زرد رنگ به نام صفرا قرار گرفته است که کیسه صفرا نامیده می شود.صفرا محلولی شامل کلسترول,املاح صفراوی و رنگ دانه است.کبد روزانه یک لیتر ماده ی صفرا تولید می کند که اندکی از آن در کبد و مقداری هم در کیسه ی صفرا باقی می ماند.

 

سه فعالیت اصلی مغز!

مرکز کنترل اعمال بدن انسان,مغز است که فعالیت آرام و نیز مراقبت و نظارت بر اعمالی همچون تفکر,احساس و حافظه را بر عهده دارد.بخش های مختلف مغز,وظایف متفاوتی انجام می دهند.

 

درون معده چیست؟

اگر بدن ما معده وجود نداشت قادر به خوردن دو یا سه وعده غذا نبودیم.در آن صورت مجبر می شدیم هر بار مقدار زیادی غذای خرد و له شده بخوریم.معده شبیه به کیسه ای کش دار و لاستیکی است و به منظور نگه داشتن غذا,انبساط پیدا می کند و به وسیله ی ماهیچه های دیواره ی خود, هر بار به طور کامل به یک سمت فشرده می شود.در همین حین,غده ی ترشحی موجود در معده,مواد شیمیایی اش را که حاوی اسیدهای موثر در هضم غذا و آنزیم های پر قدرت تجزیه ی مواد غذایی است,روی محتویات معده می پاشد.